Ceny potravín konečne klesajú: Lacnejšie sú stovky produktov a až o tretinu! TIETO ale zdražejú

Zdroj: pluska.sk, Autor: mh

Dátum: 06. mája 2024

Zdroj: TASR - František Iván

Zdroj: TASR - František Iván

Koniec zdražovania v obchodoch? S klesajúcou infláciou začali konečne klesať aj ceny potravín, čo sa odrazilo v našich peňaženkách. Podľa Štatistického úradu sú nižšie ceny pri niektorých až o tretinu. Navyše potravinové reťazce spustili na svojich zákazníkov spŕšku zliav.

Zdražovanie poľavuje! Medziročná inflácia sa z februárových 3,4 % znížila v marci na hodnotu 2,3 %. Bola tak najnižšia od začiatku leta 2021. Oproti februáru vzrástli spotrebiteľské ceny tovarov a služieb o 0,1 %. „V číslach došlo k významnej a vítanej zmene, keď ceny potravín už nie sú hlavným ťahúňom rastu cien ani na medzimesačnej, ani na medziročnej báze,“ uviedol Matej Horňák, analytik Slovenskej sporiteľne.

Potraviny boli medziročne drahšie už len o 0,6 %, pred rokom to bolo ešte 29 %. Medziročný pokles zaznamenali tri položky, Slováci zaplatili menej za mlieko, syry a vajcia (o 4,5 %), tiež zeleninu (o 4,2 %), ako aj za oleje a tuky (o 3,9 %). „Aj z našich interných dát, ktoré sme verejne prezentovali, vyplýva, že inflácia sa nielen znižuje, ale pri viacerých kategóriách, najmä z čerstvých potravín, sa postupne preklápame do deflácie,“ uviedol predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu Martin Krajčovič. Niektoré výrobky si svoju cenu udržali aj v medziročnom porovnaní. Týka sa to napríklad pečiva či chleba, ktorý sa drží okolo 2,50 eura.

Výrazné zlacnenie môžeme pozorovať na mäse a mäsových výrobkoch. Najviac zlacnela malokarpatská saláma, ktorá stála v marci 2023 ešte 11,62 eura za kilo. Dnes ju kúpime o 2,41 eura lacnejšie, za 9,21 eura. Čerstvé kurča dnes kúpime za 2,68 eura, vlani ešte zaň obchodníci pýtali necelé tri eurá. Pri hovädzom mäse sa tiež cenovky upravili, za predné s kosťou zaplatíme dnes 8,06 za kilo, pred rokom to bolo ešte 8,35 eura. Tvaroh zlacnel z 1,35 eura na 1,17 eura za kilo, syr Eidam išiel s cenou dole o 1,30 eura, z 9,85 na 8,28 eura za kilo. O viac než 60 centov zlacneli vajíčka. Namiesto 2,84 eura stoji dnes 10 kusov 2,22 eura. Olej zlacnel takmer o 80 centov, kryštálový cukor o 22 centov.

Nie všetko však zlacnelo, pri niektorých potravinách išli ceny, naopak, nahor. O necelých 10 centov zdražela v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška napríklad ryža. Polohrubá pšeničná múka medziročne zdražela z 53 na 78 centov, čiže o 25 centov. Bravčové stehno bez kosti draželo o 12,6 % zo 4,45 eura za kilo na 5 eur.

Čokoláda je drahšia o 12 centov, výrazné zdražovanie nás pri „hnedom zlate” ešte len čaká. „Za 12 mesiacov cena kakaových bôbov vzrástla o 264 %, pričom iba od začiatku aktuálneho roka to bolo o viac ako 100 %. Ceny kakaa sa postupne prenesú aj do spotrebiteľských cien a vývoj ponuky samotného kakaa ovplyvní celé čokoládové odvetvie. Vo veľkonočných nákupoch sa ešte zvýšené ceny kakaa v dôsledku slabej úrody neprejavili, no vo vianočných nákupoch už zvýšené ceny čokolády spotrebitelia pocítia pravdepodobne naplno,“ uviedol v analýze Marián Kočiš, analytik Slovenskej sporiteľne.
Zdražovanie čaká okrem čokolády aj pekárenské výrobky. Dôvodom je odlev zamestnancov a nedostatok pracovnej sily. „Nepremyslené zvýhodnené odchody do predčasného dôchodku z dielne Hegerovej vlády pripravili doteraz pracovný trh na Slovensku o viac ako 60-tisíc pracovníkov. V mnohých prípadoch išlo o ľudí s mnohoročnými skúsenosťami a vysokou odbornosťou. Tento najväčší výpadok v histórii slovenského pracovného trhu nie je možné nahradiť a premietne sa do zvýšených cien pekárskych, cukrárskych a cestovinárskych výrobkov,“ uviedol Milan Lapšanský, predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov.

Ceny potravín klesli aj medzimesačne, a to o 0,5 %. Menej ako vo februári sme v marci platili za ovocie, mlieko, syry a vajcia, ako aj zeleninu, chlieb a obilniny. Lacnejšie boli tiež cukor a cukrovinky, k zníženiu cien došlo aj pri alkohole.

„Vítanou zmenou je už spomínaný vývoj cien potravín, kde sme mohli pozorovať medzimesačné zlacnenie v 6 z 9 kategórií potravín. Po dlhom období poklesu burzových cien potravinových komodít sa tento vývoj začal viac výraznejšie prejavovať aj na slovenských spotrebiteľských pultoch. Netreba však zabúdať na tradičné faktory ovplyvňujúce ceny potravín, najmä počasie, ktorého extrémne vplyvy zdvíhajú ceny potravín už dnes,” dodal Horňák.