Premiér sa chce sústrediť na ceny potravín: Návrat k úrovni pred krízou?
Zdroj: cas.sk
Dátum: 04. januára 2024
Má jasný plán. Predseda vlády Robert Fico (59) hovorí, že v novom roku sa chcú zamerať hlavne na vysoké ceny potravín.
Sústrediť sa chce predovšetkým na zníženie inflácie, ktorá výrazne potlačila ceny nahor. Od začiatku krízy sme najviac pocítili zvýšenie cien takých potravín ako syry, mäsové výrobky či vajcia. Ekonómovia však predpokladajú, že ceny už neporastú. Budeme za potraviny platiť znovu menej?
Predražené rezne aj obložené chlebíčky. Stúpajúcu špirálu cien potravín odštartovala pandémia covidu. Nová vláda si ako prioritu na rok 2024 stanovila práve túto oblasť. „Nestaviam si žiadne vzdušné zámky. Teraz nehovorím, že to musí klesnúť o 30 percent, ale dávame si za cieľ výrazne tlačiť na infláciu, znižovať ju, aby ľudia mali pocit, že za tie peniaze, ktoré dostávajú, či už ako plat, alebo ako dôchodok, si kúpia trochu viac potravín v obchodoch,“ uviedol Robert Fico.
Ceny potravín vo veľkej miere ovplyvnila vojna na Ukrajine, keď začali celosvetovo rásť ceny komodít. „Ukrajina a Rusko dodávajú 28% celosvetovo obchodovanej pšenice, 29% jačmeňa, 15% kukurice a 75% slnečnicového oleja. Invázia mala za následok narušenie dodávok týchto komodít a prudký nárast ich cien,“ píše sa v decembrovej analýze ministerstva financií. Ďalším dôsledkom vojny bol podľa rezortu celosvetový rast cien energií.
Polepšíme si?
Vláda sa bude držať filozofie, že nemôže riešiť ceny potravín, až keď sú na pulte v obchodoch. ,,Musíme znižovať tlak na rast cien už pri tom samotnom prvovýrobcovi,“ zdôraznil Fico. Doplnil, že „adresne pôjdu po konkrétnych potravinách, kde by ceny mohli výraznejšie utekať“. Podľa predsedu Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) Martina Krajčoviča sa obchodníci neboja nejakých kontrol, keďže aj ministerstvo v analýze potvrdilo, že ich marže neboli umelo zvyšované.
Rast cien na Slovensku dosiahol vrchol v marci 2023 a odvtedy potravinová inflácia postupne spomaľuje. Rovnakého názoru je aj Krajčovič, hovorí, že ceny niektorých potravín už medziročne klesli. „To, čo potrebujeme, je znižovať výrobné náklady potravín, a tiež zvyšovať konkurenciu,“ vysvetlil.
Externality sa nedajú ovplyvniť
Ľubomír Koršňák, analytik Unicredit Bank
– Ceny potravín na Slovensku sú dlhodobo vyššie ako v okolitých krajinách. V poslednom roku nám uškodila vojna na Ukrajine, nárast cien sa v našom regióne prejavoval o to silnejšie. Ak chceme robiť nejaké opatrenia, ktoré budú riešiť problémy vo vnútri ekonomiky, tak musíme počítať s vplyvom externého prostredia. Čiže s dovozom potravín, alebo napríklad s nedostatkom niečoho alebo s vyššími cenami komodít, ktoré nevieme ovplyvniť.